DMV Swimmers Earn NISCA All America Awards

By: Reach for the Wall Staff

The National Interscholastic Swim Coaches Association (NISCA) has released its high school All America lists for the 2017-2018 season.  NISCA is a professional organization that supports High School coaches of all aquatic sports. They are dedicated to coaches education and athlete recognition through the All America programs. NISCA allows opportunities for coaches to network and exchange knowledge and experience.

NISCA has “Automatic” standards and “Consideration” standards. In the end, the top 100 athletes in each event will be recognized as All-Americans.  The only way for an athlete to be recognized is for their coach to submit an application. If you didn’t make the list for 2017-2018, here’s the goal time for next season:

2018-2019 Yard Standards

Below is a list of athletes from the DMV who have been named for the 2017-2018 season.  Congratulations to all these athletes!

Boys 200 Medley Relay

Rank Time Names School City State
50 01:33.1 Anthony Grimm (9 ), Nicholas Highman (11), Daniel Gyenis (11), Devin Gardner (12) Oakton High School Vienna VA
84 01:34.0 Jacob Lindner (11), Eli Fouts (12), Diego Morales (11), Evan Judge (12) Quince Orchard High School Gaithersburg MD

Girls 200 Medley Relay

Rank Time Names School City State
15 01:43.0 Mary Kate Reicherter (10), Kayle Park (11), Victoria Huske (9 ), Emily Brooks (12) Yorktown High School Arlington VA
28 01:43.7 Rachael Holp (12), Anna Keating (10), Madeline LaPorte (12), Anna Miller (12) James Madison High School Vienna VA
31 01:43.8 Jenna Martin (12), Holly Jansen (12), Cassidy Bayer (12), Sheridan Phalen (10) West Potomac High School Alexandria VA
33 01:43.8 Mackenzie McConagha (9 ), Abigail Harter (10), Katherine Winklosky (10), Jordan Wenner (11) Briar Woods High School Ashburn VA
37 01:44.0 Jing-E Tan (11), Olivia Jubin (11), Jillian Johnson (10), Tatum Zupnik (10) Holton-Arms School Bethesda MD
56 01:44.6 Alayna Nielson (12), Marietta Gately (11), Meghan Lee (11), Ryan Gillin (12) McDonogh School Owings Mills MD
61 01:44.7 Meaghan Doyle (11), Sofie Davis (10), Izzy Gati (12), Maddie Heilbrun (12) The Madeira School Mclean VA
64 01:44.8 Jenna Martin (12), Holly Jansen (12), Cassidy Bayer (12), Sheridan Phalen (10) West Potomac High School Alexandria VA
78 01:45.1 Emily Drakopoulos (10), Thalia Costanza (11), Lexi Cuomo (11), Allyson Lerke (9 ) Centreville High School Clifton VA
98 01:45.6 Phoebe Bacon (10), Jolie LeFauve (10), Erika Chen (10), Tia Thomas (9 ) Stone Ridge School Bethesda MD

Boys 200 Freestyle

Rank Time Names School City State
45 01:38.4 Daniel Gyenis (11) Oakton High School Vienna VA
50 01:38.6 Noah Desman (12) Centreville High School Clifton VA
56 01:38.7 Peter Makin (10) Fairfax High School Fairfax VA
62 01:38.7 Philip Manoff (12) Battlefield High School Haymarket VA
75 01:39.1 Ryan Vipavetz (11) Our Lady Of Good Counsel High School Olney MD
77 01:39.2 John Moore (10) Briar Woods High School Ashburn VA
80 01:39.3 Brennen Doss (12) Monacan High School North Chesterfield VA
92 01:39.5 Jacob Rosner (10) Landon School Bethesda MD

Girls 200 Freestyle

Rank Time Names School City State
14 01:46.9 Cassidy Bayer (12) West Potomac High School Alexandria VA
16 01:47.1 Emily Hetzer (12) Battlefield High School Haymarket VA
46 01:48.6 Izzy Gati (12) The Madeira School Mclean VA
54 01:48.8 Dani Ghine (9 ) McDonogh School Owings Mills MD
56 01:48.9 Jasmine Hellmer (12) Flint Hill School Oakton VA
60 01:49.0 Sinead Eksteen (12) McLean High School McLean VA
66 01:49.1 Madeline LaPorte (12) James Madison High School Vienna VA
69 01:49.2 Erika Chen (10) Stone Ridge School Bethesda MD
97 01:50.0 Olivia Jubin (11) The Holton Arms School Bethesda MD

Boys 200 IM

Rank Time Names School City State
14 01:47.2 Sean Conway (11) Loudoun Valley High School Purcellville VA
41 01:49.3 Sean Hogan (11) St. Catherine’s And St. Christopher’s School Richmond VA
43 01:49.4 Steven Thalblum (12) Stone Bridge High School Ashburn VA
52 01:49.7 Keith Myburgh (12) Hidden Valley High School Roanoke VA
100 01:50.8 Timmy Ellett (11) Walter Johnson High School Bethesda MD

Girls 200 IM

Rank Time Names School City State
2 01:57.6 Emma Muzzy (12) Cave Spring High School Roanoke VA
31 02:00.4 Izzy Gati (12) The Madeira School Mclean VA
42 02:01.0 Callie Dickinson (12) Norfolk Academy Norfolk VA
43 02:01.0 Abigail Harter (10) Briar Woods High School Ashburn VA
43 02:01.0 Holly Jansen (12) West Potomac High School Alexandria VA
48 02:01.3 Jasmine Hellmer (12) Flint Hill School Oakton VA
56 02:01.7 Victoria Huske (9 ) Yorktown High School Arlington VA
56 02:01.7 Anna Keating (10) James Madison High School Vienna VA
65 02:02.0 Phoebe Bacon (10) Stone Ridge School Bethesda MD
70 02:02.1 Catherine Belyakov (10) Quince Orchard High School Gaithersburg MD
86 02:02.6 Kaitlin Gravell (11) Sherwood High School Sandy Spring MD

Boys 50 Freestyle

Rank Time Names School City State
59 :20.57 Cason Wilburn (11) First Colonial High School Va Beach VA
77 :20.71 Corey Shepard (12) Osbourn Park High School Manassas VA

Girls 50 Freestyle

Rank Time Names School City State
7 :22.39 Victoria Huske (9 ) Yorktown High School Arlington VA
32 :22.95 Anna Landon (12) Falls Church High School Falls Church VA
38 :22.99 Lexi Cuomo (11) Centreville High School Clifton VA
59 :23.17 Jasmine Hellmer (12) Flint Hill School Oakton VA
60 :23.19 Melissa Cundiff (12) Tuscarora High School Leesburg VA
63 :23.20 Abigail Larson (12) Jamestown High School Williamsburg VA
85 :23.32 Brieanna Romney (10) Kecoughtan High School Hampton VA
91 :23.39 Emma Muzzy (12) Cave Spring High School Roanoke VA

Boys 100 Butterfly

Rank Time Names School City State
54 :49.02 Philip Manoff (12) Battlefield High School Haymarket VA
55 :49.07 Benjamin Shropshire (12) Loyola Blakefield Towson MD
57 :49.09 Eli Fouts (12) Quince Orchard High School Gaithersburg MD
73 :49.24 Anthony Grimm (9 ) Oakton High School Vienna VA
81 :49.33 Matthew Whelan (12) John Randolph Tucker High School Henrico VA
82 :49.39 William Wilson (12) Norfolk Academy Norfolk VA
87 :49.43 Steven Thalblum (12) Stone Bridge High School Ashburn VA
94 :49.59 Jack Edgemond (12) South Lakes High School Reston VA
99 :49.80 Steven Thalblum (11) Stone Bridge High School Ashburn VA


Girls 100 Butterfly

Rank Time Names School City State
4 :52.64 Victoria Huske (9 ) Yorktown High School Arlington VA
5 :52.91 Phoebe Bacon (10) Stone Ridge School Bethesda MD
9 :53.05 Lexi Cuomo (11) Centreville High School Clifton VA
10 :53.07 Cassidy Bayer (12) West Potomac High School Alexandria VA
23 :53.75 Mackenzie Mcconagha (9 ) Briar Woods High School Ashburn VA
30 :53.85 Izzy Gati (12) The Madeira School Mclean VA
31 :53.86 Jasmine Hellmer (12) Flint Hill School Oakton VA
33 :53.87 Hannah Kannan (12) Montgomery Blair High School Silver Spring MD
53 :54.43 Meghan Lee (10) McDonogh School Owings Mills MD
53 :54.43 Brooke Matthias (12) Stone Bridge High School Ashburn VA
69 :54.76 Abigail Harter (10) Briar Woods High School Ashburn VA
73 :54.77 Jing-E Tan (11) The Holton Arms School Bethesda MD
76 :54.84 Olivia French (12) Our Lady Of Good Counsel High School Olney MD
93 :55.17 Rachel Schlemmer (10) Dominion High School Sterling VA


Boys 100 Freestyle

Rank Time Names School City State
41 :44.81 Sean Conway (11) Loudoun Valley High School Purcellville VA
45 :44.86 Cason Wilburn (11) First Colonial High School Va Beach VA


Girls 100 Freestyle

Rank Time Names School City State
58 :50.27 Jasmine Hellmer (12) Flint Hill School Oakton VA
69 :50.47 Abigail Larson (12) Jamestown High School Williamsburg VA
73 :50.55 Izzy Gati (12) The Madeira School Mclean VA
81 :50.60 Victoria Huske (9 ) Yorktown High School Arlington VA
91 :50.73 Dani Ghine (9 ) McDonogh School Owings Mills MD
91 :50.73 Elizabeth Kuhlkin (10) James Madison High School Vienna VA

Boys 500 Freestyle

Rank Time Names School City State
30 04:26.9 Ryan Vipavetz (11) Our Lady Of Good Counsel High School Olney MD
32 04:27.0 Daniel Gyenis (11) Oakton High School Vienna VA
52 04:28.5 Brennen Doss (12) Monacan High School North Chesterfield VA
86 04:30.8 Jacob Rosner (10) Landon School Bethesda MD
88 04:30.9 Henry Radzikowski (12) Battlefield High School Haymarket VA


Girls 500 Freestyle

Rank Time Names School City State
12 04:47.0 Emily Hetzer (12) Battlefield High School Haymarket VA
13 04:47.5 Madeline LaPorte (12) James Madison High School Vienna VA
15 04:48.1 Allison Kopac (10) Riverside High School Leesburg VA
35 04:51.7 Claire Nguyen (11) Riverside High School Leesburg VA
54 04:53.1 Erika Chen (10) Stone Ridge School Bethesda MD
60 04:53.3 Olivia Jubin (11) The Holton Arms School Bethesda MD
62 04:54.0 Grace Giddings (12) Sherwood High School Sandy Spring MD
86 04:56.1 Lena Redisch (12) Walt Whitman High School Bethesda MD


Boys 200 Free Relay

Rank Time Names School City State
37 01:24.5 Spencer Ryan (11), B Gray Randolph (11), Guil Ware (10), William Wilson (12) Norfolk Academy Norfolk VA
53 01:24.8 Shane Morison (12), Robert Schultz (12), Steven Butler (11), Corey Shepard (12) Osbourn Park High School Manassas VA
88 01:25.3 William Pelton (11), Graham Lindner (11), Benjamin Shropshire (12), Matthew Clark (11) Loyola Blakefield Towson MD
91 01:25.4 Ben Merz (11), Derek Nguyen (12), Ben Selnick (12), Alexander Zuga (12) McDonogh School Owings Mills MD
97 01:25.4 Adam Fischer (11), Barton Balistreri (11), Jacob Foster (12), Andrew Revers (12) St Stephen’s And St Agnes School Alexandria VA

Girls 200 Free Relay

Rank Time Names School City State
47 01:35.2 Izzy Gati (12), Giovi Moriarty (12), Sofie Davis (10), Maddie Heilbrun (12) The Madeira School Mclean VA
66 01:35.6 Anna Miller (12), Alexandra Dicks (9 ), Anna Keating (10), Elizabeth Kuhlkin (10) James Madison High School Vienna VA
68 01:35.7 Thalia Costanza (11), Emily Drakopoulos (10), Allyson Lerke (9 ), Lexi Cuomo (11) Centreville High School Clifton VA
69 01:35.7 Alayna Nielson (12), Marietta Gately (11), Erin Vance (12), Dani Ghine (9 ) McDonogh School Owings Mills MD
84 01:36.2 Hannah Kannan (12), Jordan Wallace (11), Alli Marney-Bell (10), Sammie Grant (12) Montgomery Blair High School Silver Spring MD


Boys 100 Backstroke

Rank Time Names School City State
12 :47.91 Khalil Fonder (12) William Byrd High School Vinton VA
25 :48.90 Anthony Grimm (9 ) Oakton High School Vienna VA
61 :49.58 Sean Hogan (11) St. Catherine’s And St. Christopher’s School Richmond VA
95 :50.01 Colin Bitz (9 ) McDonogh School Owings Mills MD


Girls 100 Backstroke

Rank Time Names School City State
23 :54.05 Phoebe Bacon (10) Stone Ridge School Bethesda MD
24 :54.08 Emma Muzzy (12) Cave Spring High School Roanoke VA
29 :54.41 Mackenzie Mcconagha (9 ) Briar Woods High School Ashburn VA
39 :54.61 Caroline Bentz (11) King George High School King George VA
47 :54.76 Brooke Matthias (12) Stone Bridge High School Ashburn VA
49 :54.80 Meghan Lee (10) McDonogh School Owings Mills MD
57 :54.98 Callie Dickinson (12) Norfolk Academy Norfolk VA
60 :55.00 Lexi Cuomo (11) Centreville High School Clifton VA
65 :55.07 Hannah Kannan (12) Montgomery Blair High School Silver Spring MD
86 :55.45 Anna Redican (10) South Lakes High School Reston VA
87 :55.47 Jing-E Tan (11) The Holton Arms School Bethesda MD
92 :55.56 Janika Perezous (9 ) Potomac Falls High School Potomac Falls VA
100 :55.62 Anna Kenna (12) Seton School Manassas VA

Boys 100 Breaststroke

Rank Time Names School City State
12 :54.31 Eli Fouts (12) Quince Orchard High School Gaithersburg MD
47 :55.63 Keith Myburgh (12) Hidden Valley High School Roanoke VA
64 :56.07 Noah Nichols (10) The Steward School Richmond VA
88 :56.45 Derek Nguyen (12) McDonogh School Owings Mills MD


Girls 100 Breaststroke

Rank Time Names School City State
9 01:01.1 Anna Keating (10) James Madison High School Vienna VA
12 01:01.2 Holly Jansen (12) West Potomac High School Alexandria VA
32 01:02.0 Phoebe Bacon (10) Stone Ridge School Bethesda MD
63 01:02.9 Abigail Harter (10) Briar Woods High School Ashburn VA
70 01:03.0 Kayle Park (11) Yorktown High School Arlington VA
87 01:03.4 Olivia Masterson (10) Westfield High School Chantilly VA
88 01:03.4 Caroline Wittich (12) West Springfield High School Springfield VA


Boys 400 Free Relay

None

Girls 400 Free Relay

Rank Time Names School City State
41 03:27.1 Makenzie Higgins (10), Erika Chen (10), Tia Thomas (9 ), Phoebe Bacon (10) Stone Ridge School Bethesda MD
43 03:27.2 Izzy Gati (12), Meaghan Doyle (11), Sofie Davis (10), Maddie Heilbrun (12) The Madeira School Mclean VA
46 03:27.3 Mackenzie McConagha (9 ), Bethany Gatlin (12), Jordan Wenner (11), Abigail Harter (10) Briar Woods High School Ashburn VA
59 03:28.1 Madeline LaPorte (12), Julia Downing (12), Rachael Holp (12), Elizabeth Kuhlkin (10) James Madison High School Vienna VA


Boys Diving

Diving is listed alphabetically, there was a single designated National Champion: Noah Duperre from New Albany, New Albany OH

First Last Grade School City State
Manuel Borowski 9 Mclean High School Mclean VA
Conor Casey 12 W.T. Woodson  High School Fairfax VA
Sam Duncan 10 James Madison High School Vienna VA
Maxwell Flory 11 Robinson Secondary School Fairfax VA
Nathan Holt 11 Mount Vernon High School Alexandria VA
Oliver Mills 10 Flint Hill School Oakton VA
Joseph Perreault 11 Oakton High School Vienna VA
Max Powell 11 South County High School Lorton VA
Paul Dylan Reed 11 Langley High School Mclean VA
Aidan Thomas 9 Woodson High School Fairfax VA

Girls Diving

Diving is listed alphabetically, there was a single designated National Champion: Hailey Hernandez from Southlake Carroll, Southlake TX

First Last Grade School City State
Meredith Canova 11 Quince Orchard High School Gaithersburg MD
Hailey Fisher 12 Mount Vernon High School Alexandria VA
Hannah Karlin 12 Yorktown High School Arlington VA
Alexa “Lexi” Mills 11 New Kent High School New Kent VA
Hannah Montau 12 Seneca Valley High School Germantown MD
Madeline Pfaff 12 Chevy Chase High School Bethesda MD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: