NCSA Spring Invite 2021

By Reach for the Wall Staff

After a one-year hiatus brought on by the pandemic, the National Club Swimming Association (NCSA) is holding their Spring Invite this week March 16-20. Due to continuing precautions, the meet attendance was limited to fewer than 50% of those that attended in 2019. Several teams from PVS were able to make the trip to Orlando including (in alphabetic order), All Star Aquatics (ASA), Machine Aquatics (Mach), Rockville Montgomery Swim Club (RMSC), Snow Swimming (Snow), and York Swim Club (York). The girls and boys sessions are being competed separately in the prelim sessions and will be combined for finals. This meet provides for 5 heats of each race in finals (except the distance freestyle events), allowing 40 swimmers a chance to swim in the evening session.

The NCSA Website has links to all the heat sheets, timelines and live video feed:

NCSA Meet Page

Live Broadcast

We will update this story after each session to list out the session results for PVS swimmers, check back as the meet progresses:

Session Results

Session 1:

Girls 200 Backstroke Finalists: 3. Paige Hall (Mach), 7. Abby Carr (RMSC), 12. Darby Galbraith (Mach), 25. Jillian Johnson (Mach), 32. Sarah Culkin (RMSC), 34. Amy Qin (RMSC), 40. Rachel Soubier (RMSC)
Other Finishers: 45. Hannah Carmen (Mach), 48. Caroline Deluca (York), 56. Sienna Karp (ASA), 61. Sophia Brown (Mach), 63. Emily Noll (ASA), 64. Victoria Svensson (ASA), 76. Sophie Elliott (RMSC), 84. Elena Booher (Mach), 85. Emma Wainwright (Mach)

Girls 50 Breaststroke Finalists: 12. Sienna Karp (ASA), 14. Abigail Zindler (Mach), 25. Regan Hau (Mach), 27. Bridget Morris Larkin (Mach), 36. Sophia Grabman (Mach)
Other Finishers: 47. Cameron House (ASA), 50. Megan Craven (Mach), 54. Erica Rice (York), 55. Brookelyn Weinberg (RMSC), 59. Erin Haines (RMSC), 62. Marie Roche (York)

Girls 100 Freestyle Finalists: 1. Paige Hall (Mach), 20. Lauren West (ASA), 27. Sarah Eliason (RMSC), 32. Carly Sebring (RMSC)
Other Finishers: 45. Amy Qin (RMSC), 55. Lily Flint (Mach), 60. Victoria Valko (Mach), 65. Jane Umhofer (RMSC), 73. Maria Sawadogo (RMSC), 75. Alyssa Webb (York), 78. Caroline Deluca (York), 78. Sarah Radle (Mach), 90. Laila Webb (Mach), 99. Elena Booher (Mach), 103. Nina Allen (RMSC), 111. Hanna Bingley (RMSC) 113. Emily Noll (ASA), 133. Victoria Svensson (ASA)

Session 2:

Boys 200 Backstroke Finalists: 7. Jason Bretz (ASA), 11. Toby Barnett (RMSC), 24. Jordan Smolsky (Snow), 26. James Case (RMSC), 30. Robert Luebke (York), 31. Jeffrey George (Mach), 35. Andrew Eliason (RMSC), 40. Tyler Whitacre (Mach)- tied, may need a swim-off
Other Finishers: 50. Sean Colson (RMSC), Jack Maloney (Mach), 63. Liam McDonough (RMSC), 65. Aiden Rooney (RMSC), 66. Carsen Lee (Mach), 68. Sean Davis (RMSC), 71. Fletcher Bautz (RMSC)74. John Ossi (RMSC), 83. William Kohn (Mach), 87. James Garner (RMSC), 91. Ryan Seo (Mach), 94. Gavin Wagner (Snow)

Boys 50 Breaststroke Finalists: 6. Johnny Bradshaw (Mach), 15. Tyler Lentine (Mach), 19. Alvin Kimwon (RMSC), 25. Toby Barnett (RMSC), 26. Gabriel Fouts (RMSC), 33. John Carman (Mach)
Other Finishers: 44. Sean Santos (RMSC), 52. Denis Kalinin (RMSC), 54. William McClough (Mach)

Boys 100 Freestyle Finalists: 22. Everett Oehler (RMSC), 24. Noah Dyer (Snow)
Other Finishers: 48. Jack Moloney (Mach), 49. Jordan Smolsky (Snow) 50. Ryan Sribar (Mach), 53. Jason Bretz (ASA) 58. Andrew Eliason (RMSC), 66. David Yune (RMSC), 70. Pierre Zeineddin (RMSC) 74. Emmanuel Odim (RMSC), 77. Allan Engstrom (York), 78. Angelo Javier Navaleza (RMSC), 83. William McClough (Mach), 94. Marcus Brown (Mach)

Session 3: Tuesday Finals

Finals Results:

Girls 200 Backstroke:
4. Paige Hall (Mach) 1:54.71
8. Abby Carr (RMSC) 1:58.61
14. Darby Galbraith (Mach) 2:00.25
27. Jillian Johnson (Mach) 2:01.57
29. Sarah Culkin (RMSC) 2:01.91
39. Rachel Soubier (RMSC) 2:04.14
40. Amy Qin (RMSC) 2:04.23

Boys 200 Backstroke:
8. Jason Bretz (ASA) 1:47.33
14. Toby Barnett (RMSC) 1:48.48
19. James Case (RMSC) 1:49.49
23. Jordan Smolsky (Snow) 1:50.10
25. Andrew Eliason (RMSC) 1:48.98
31. Robert Luebke (York) 1:52.21
32. Jeffrey George (Mach) 1:52.44
34. Tyler Whitacre (Mac) 1:50.51

Girls 50 Breaststroke:
13. Abigail Zindler (Mach) 29.29
14. Sienna Karp (ASA) 29.30
25. Bridget Morris Larkin (Mach) 29.20
29. Regan Hau (Mach) 29.93
37. Sophia Grabman (Mach) 30.58

Boys 50 Breaststroke:
7. Johnny Bradshaw (Mach) 25.78
15. Tyler Lentine (Mach) 26.14
19. Alvin Kimwon (RMSC) 26.17
30. Gabriel Fouts (RMSC) 26.75
32. Toby Barnett (RMSC) 26.93
36. John Carman (Mach) 27.08

Girls 100 Freestyle:
4. Paige Hall (Mach) 49.98
20. Lauren West (ASA) 50.76
27. Carly Sebring (RMSC) 50.70
32. Sarah Eliason (RMSC) 51.16

Boys 100 Freestyle:
18. Noah Dyer 45.26
22. Everett Oehler (RMSC) 45.75

Girls 1000 Freestyle:
5. Madison Smith (RMSC) 9:59.02
15. Katherine Blake (RMSC) 10:27.56
16. Emma Flickinger (Mach) 10:29.41

Boys 1650 Freestyle:
13. Sean Santos (RMSC) 15:42.92
31. Andrew Bernstein (Mach) 16:29.21
34. Theodore Ament (RMSC) 16:45.05

Session Replays:

Girls session 1:

Boys Session 1:

One thought on “NCSA Spring Invite 2021

  • Mar 16, 2021 at 12:34 pm
    Permalink

    Let’s go RMSC!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.