ISCA Elite Showcase Thursday & Friday: PVS swimmers win events, All Star Aquatics in the hunt for team titles!!

By Reach for the Wall Staff, photos courtesy Marcus Chen

The ISCA Elite Showcase started off Wednesday April 13th, with a bang as a few meet records went down and several PVS swimmers finished at the top or in the top 3 in several events!

Meet Information:
ISCA Elite Showcase Website with heat sheets and results

OCCS YouTube with Livestream

Thursday’s events include the 10 & Under 100 IM, 11-12, 13-14 200 IM, 10 & Under 50 Butterfly, 11-12, 13-14 200 Butterfly, 11-12, 13-14 50 Backstroke, 10 & Under 200 Freestyle, and the 11-12, 13-14 500 Freestyle.

Here’s the rundown of PVS swimmers that made the Top 10 in each event + any meet records we saw:

THURSDAY:

Girls 10 & Under 100 IM:
8th: Charlotte Groves (ASA) 1:14.74

Boys 9 & Under 100 IM:
3rd: Danis Kottak (ASA) 1:14.38
6th: Isaiah Collazo (FISH) 1:15.71
8th: Rory Rawson (ASA) 1:17.74
Boys 10 yr Old 100 IM:
5th: William Stone (ASA) 1:12.60

Girls 11 yr Old 200 IM:
5th: Savannah Valdecanas (Dragon) 2:23.02

Girls 12 yr Old 200 IM:
2nd: Sadie Buckley (MAKO) 2:09.95

Boys 12 yr Old 200 IM:
2nd: Caleb Josh Camet (PM) 2:06.54
8th: Kyle Gadsby (Un-PV): 2:11.60

Girls 14 Yr Old 200 IM:
3rd: Nora Sherman (FISH) 2:08.92

Boys 14 yr Old 200 IM:
1st: Alex Grocholski (OCCS) 1:54.91

Alex Grocholski on the podium!

Boys 9 &Under 50 Butterfly:
5th: Isaiah Collazo (FISH) 33.53
8th: Tyler Bolgiano (ASA) 34.46
9th: Rory Rawson (ASA) 34.60

Boys 10 yr Old 50 Butterfly:
4th: William Stone (ASA) 30.32
6th: Tyler Harris (MAKO) 30.86

Girls 11 yr Old 200 Butterfly:
1st: Ellery Thomas(ASA) 2:22.40

Ellery Thomas (ASA) off the blocks in the Girls 200 Butterfly

Girls 12 Yr Old 200 Butterfly:
6th Caitlin Groves (ASA) 2:14.24
*Meet record, Audrey Derivaux (JW) 2:03.28, prior record 2:04.15, Chase Travis, Delaware Swim Team in 2015

Boys 12 Yr Old 200 Butterfly:
5th: Caleb Josh Camet (PM) 2:12.47
8th: Kyle Gadsby (UN-PV) 2:14.60
9th: George Theide (ASA) 2:17.50

Girls 14 Yr old 200 Butterfly:
2nd: Madeleine Simmons (ASA) 2:05.49

Boys 13 Yr Old 200 Butterfly:
9th: Kirk Morgan (ASA) 2:05.64
*Meet record, Daniel Branon (NBAC) 1:53.60, prior record 1:53.74, Michael Andrew (yes, that Michael Andrew), Indie Swimming in 2013

Girls 12 Yr Old 50 Backstroke:
1st: Sadie Buckley (MAKO) 27.98
2nd: Lila Sherman (FISH) 28.11

Boys 11 Yr Old 50 Backstroke:
6th: Jay Devinney (ASA) 30.81

Boys 12 Yr Old 50 Backstroke:
1st: Caleb Josh Camet (PM) 26.35
8th: Lionel Martinez (OCCS) 28.50
9th: Kyle Gadsby (Un-PV) 28.80

Caleb Josh Camet on the podium

Girls 13 Yr Old 50 Backstroke:
1st: Virginia Hinds (ASA) 26.23

Virginia Hinds (ASA) in action!

Girls 14 Yr Old 50 Backstroke:
6th: Nora Sherman (FISH) 27.48
9th: Ashlyn Augustine (OCCS) 28.14

Boys 13 Yr Old 50 Backstroke:
9th: Ian Millsaps (OCCS) 27.25
10th: Jacob Lee (MAKO) 27.38

Thursday Full Results:

FRIDAY:
Girls 13 Yr Old 1650 Yard Freestyle:

7th: Shawn Southerling (ASA) 18:51.05

Girls 14 Yr Old 1650 Yard Freestyle:
8th: Abby Stein (FISH) 18:20.23

Boys 13 Yr Old 1650 Yard Freestyle:
10th: Patrick Jiminez (FISH) 17:59.04
*Meet Record, Dillon Brigman (BSS), 15:56.32, prior record 16:00.89, Mathew Hirschberger (CAT) in 2012

Boys 14 Yr Old 1650 Yard Freestyle:
2nd: Grant Golembiewski (OCCS) 16:23.96

Girls 11 Yr Old 100 IM:
5th: Savannah Vadecanas (Dragon) 1:06.82

Girls 12 Yr Old 100 IM:
1st: Sadie Buckley (MAKO) 1:00.86
5th: Lila Shernman (FISH) 1:03.19

Sadie Buckley (MAKO) on her way to victory in the 100 IM

Boys 12 Yr Old 100 IM:
8th: Lionel Martinez (OCCS) 59.95
10th: Kyle Gadsby (UN-PV) 1:01.87

Girls 10 Yr Old 100 Backstroke:
3rd: Ainsley Bell (ASA) 1:09.23
9th: Charlotte Groves (ASA) 1:13.66

Boys 9 & Under 100 Backstroke:
6th: Isaiah Collazo (FISH) 1:15.34
10th: Danis Kottak (ASA) 1:17.10

Boys 10 Yr Old 100 Backstroke:
4th: Tyler Harris (MAKO) 1:08.99
9th: Jaxson Daniel (OCCS) 1:13.46

Girls 12 Yr Old 100 Backstroke:
2nd: Sadie Buckley (MAKO) 58.39
3rd: Lila Sherman (FISH) 1:00.15

Boys 11 Yr Old 100 backstroke:
5th: Jay Devinney (ASA) 1:07.55
9th: Cadell Moy-Jacobs 1:08.97

Boys 12 Yr Old 100 Backstroke:
1st: Caleb Josh Camet (PM) 55.83
8th: Kyle Gadsby (UN-PV) 1:01.27

Caleb Camet on his way to winning the 100 Backstroke

Girls 13 Yr Old 100 Backstroke:
1st: Virginia Hinds (ASA) 56.33 (sweeping all three backstroke titles!!)

Virginia Hinds (ASA) at the start of the 50 Backstroke

Girls 14 Yr Old 100 Backstroke:
6th: Nora Sherman (FISH) 58.90

Boys 13 Yr Old 100 Backstroke:
8th: Kirk Morgan (ASA) 56.22

Boys 14 Yr Old 100 Backstroke:
5th: Alex Grocholski (OCCS) 53.39

Girls 9 & Under 50 Breaststroke:
3rd: Molly Donnelly (MAKO) 39.97
7th: Lara Martinez (OCCS) 41.70

Girls 10 Yr Old 50 Breaststroke:
1st: Adya Bhardwaj (ASA) 36.87

Adya Bhardwaj (ASA) on her way to winning the 50 Breaststroke!

Boys 9 & Under 50 Breaststroke:
1st: Danis Kottak (ASA) 37.91

Danis Kottak winner of the 50 Breaststroke

Boys 10 Yr Old 50 Breaststroke:
8th: Casen Reber (PM) 37.23

Girls 11 Yr Old 200 Breaststroke:
3rd: Laura Roth (MAKO) 2:39.87
8th: Savannah Valdecanas (Dragon) 2:47.39

Boys 11 Yr Old 200 Breaststroke:
10th: Matthew Bailey (ASA) 2:52.97

Girls 14 Yr Old 200 Breaststroke:
2nd: Nora Sherman (FISH) 2:25.05
3rd: Kristina Fleck (Dragon) 2:25.71

Boys 13 Yr Old 200 Breaststroke:
3rd: Patrick Jiminez (FISH) 2:20.17

Boys 14 Yr Old 200 Breaststroke:
4th: Alex Grocholski (OCCS) 2:10.03
8th: Edward Devinney (ASA) 2:19.30

Girls 11 Yr Old 100 Butterfly:
3rd: Ellery Thomas (ASA) 1:04.33

Girls 12 Yr Old 100 Butterfly:
7th: Caitlin Groves (ASA) 1:01.68
10th: Kaili Ji (ASA) 1:06.20

Boys 12 Yr Old 100 Butterfly:
3rd: Caleb Josh Camet (PM) 56.31
8th: Lionel Martinez (OCCS) 59.27
10th: Kyle Gadsby (UN-PV) 59.73

Girls 13 Yr Old 100 Butterfly:
7th: Virginia Hinds (ASA) 59.32

Girls 14 Yr Old 100 Butterfly:
3rd: Madeleine Simmons (ASA) 58.05

Boys 13 Yr Old 100 Butterfly:
10th: Kirk Morgan (ASA) 57.43

Boys 9 & Under 100 Freestyle:
6th: Danis Kottak (ASA) 1:06.40
7th: Isaiah Collazo (FISH) 1:07.38

Boys 10 Yr Old 100 Freestyle:
3rd: William Stone (ASA) 1:00.17
7th: Tyler Harris (MAKO0 1:01.78

Girls 11 Yr Old 100 Freestyle:
6th: Savannah Valdecanas (Dragon) 58.64
9th: Nadja Kottak (ASA) 1:00.04

Girls 12 Yr Old 100 Freestyle:
4th: Lila Sherman (FISH) 55.16

Boys 11 Yr Old 100 Freestyle:
5th: Matthew Bailey (ASA) 58.47
10th Victor Wall (OCCS) 59.89

Boys 12 Yr Old 100 Freestyle:
2nd: Caleb Josh Camet (PM) 51.29
6th: Lionel Martinez (OCCS) 53.02

Girls 13 Yr Old 100 Freestyle:
10th: Gabby Hoover (OCCS) 55.33

Boys 13 Yr Old 100 freestyle:
8th: Ian Milsaps (OCCS) 51.78

Boys 14 Yr Old 100 Freestyle:
5th: Casper Svensson (ASA) 49.21
8th: Alex Grocholski (OCCS) 49.48

Friday Full Results:

At the conclusion of Friday’s events, the team scores show that All Star Aquatics is in the mix for a top 3 finish in the Boys, Girls and Combined:

Follow the action tonight via the OCCS YouTube livestream– best of luck to all the PVS swimmers competing tonight!!






Leave a Reply

Your email address will not be published.